22 Mayıs 2018 Salı

ADAYLARA VE PARTİLERE SORULARIM

Malum 24 Haziran’daki seçimlere artık adım adım yaklaşıyoruz. Hem Cumhurbaşkanı’nı hem de yeni Meclis’i oluşturacak yeni aritmetiği belirleyeceğiz. Bu ortamda güvenlik konuları da dahil olmak üzere benim de seçmen olarak gerek adaylara gerek milletvekilliği seçimine girecek partilerle ilgili merak ettiklerim var. Elbette seçim beyannameleri yakında açıklanacak ve bu çerçevede, adayların, partilerin, ittifakların politikaları ile ilgili fikir sahibi olacağız.

Elbette uzmanlar, bilgi sahibi oldukları alanlara göre, sosyal, ekonomik, siyasal, güvenlik gibi konularda bu metinleri, konuşmaları, basına yapılacak açıklamaları yorumlayacaktır. Bu da, düşünce dünyamıza göre bir adaya ve partiye yoğunlaşmamıza neden olacaktır. Ben de belli konularda kafamda sorular oluşturdum ve adayların bu konuda neler söyleyeceğini merak ediyorum. Adaylara ve partilere yönelik, “Bu konularla ilgili ne yapacaksınız” diye oluşturduğum sorular sanırım birçok kişinin de merak ettiği konular olacaktır. Gelelim sorulara...

FETÖ

- FETÖ ile kararlılıkla mücadele edecek misiniz?

- FETÖ’nün kripto olarak siyasette, bürokraside, emniyette, TSK’da, yargıda varlığını sürdürdüğü inanılan mevcudiyetine karşı ne gibi önlemler alacaksınız?

- Mevcut davalarda FETÖ’cülerin kendisini masum gösterme çabalarına inanıyor musunuz yoksa 15 Temmuz’da bir tiyatro oynandığını, kontrollü darbe mi olduğunu düşünüyorsunuz?

- Terör örgütünün yurtdışındaki terörist yapılanmasına yönelik mücadele yönteminiz ne olacak?

- Terör örgütü elebaşının ABD’den Türkiye’ye getirilip hakettiği yere, yani cezaevine konması için ne gibi bir plan öneriniz olacak?

- ABD’ye FETÖ konusunda nasıl bir yaklaşım göstereceksiniz?

- FETÖ’nün perde arkasındaki güce yönelik düşünceniz nedir? Sizce hangi güç FETÖ'yü bu duruma getirip Türkiye'nin başına bela etti?

PKK

- Terör örgütü PKK’nın Türkiye içi, Irak ve Suriye’deki varlığına ilişkin kararlılıkla mücadele edip, bu bölgelerdeki teröristleri temizleyecek misiniz?

- Terör örgütlerinin kıskacında kalan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki insanlarımızı bu belalardan kurtarmak için çözüm önerileriniz nedir?

- Terörün siyasallaşmasına izin verecek misiniz?

- Bu çerçevede terör örgütünün enstrümanları aracılığıyla gündeme getirdiği ana dilde eğitim, eyaletleşme vs. gibi talepleri kabul edecek misiniz?

SURİYE, IRAK VE İRAN

- PKK/PYD terör örgütünün Suriye’de işgal ettiği bölgeleri kurtarmak için ne gibi planlarınız var?

- ABD’nin yaptığı “PYD’yi PKK’dan arındıralım, sizde PYD’nin varlığını kabul edin” önerisine sıcak yaklaşacak mısınız?

- Burada bölgesel iletişimi mi esas alacaksınız yoksa ABD’nin “uzlaşma” çabalarına mı yöneleceksiniz?

- Başta Irak ve Suriye Türkleri olmak üzere bölgede saldırılara, haksızlıklara uğrayan halkların çıkarlarını korumak için neler yapacaksınız?

- Son Irak seçiminde Irak Türklerinin haklarının gasp edilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

- Barzani yönetiminin gayri meşru referandum sonucunu tanıyor musunuz? Bu gücün gelecekte olası bir sözde bağımsızlık hamlesine karşı ne gibi bir politika yürüteceksiniz?

- Bölgesel olarak İran’a yönelik ABD, İsrail, Suudi Arabistan öncülüğündeki saldırganlığa karşı politikanız ne olacak? Olası bir sıcak çatışmada ülkemizin güvenliği, toprak bütünlüğü, bekası için ne yapacaksınız?

- İran'a yönelik ambargoya sıcak bakıyor musunuz?

- Suriye politikanız nedir? Toprak bütünlüğü politikasını destekliyor musunuz?

EGE VE AKDENİZ

- Ege'de Yunanistan'ın, Doğu Akdeniz'de de ABD, AB, NATO, Yunanistan, İsrail ve Mısır gibi ülkelerin ve güçlerin Türkiye'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin en doğal haklarına yönelik saldırgan tutumuna nasıl bir yanıt vereceksiniz?

- Kıbrıs'ta, Kıbrıs Türklerinin haklarını gasp etmeyi amaçlayan BM Genel Sekreteri Antonio Gutierres'in çalışmaları hakkındaki fikirleriniz nelerdir?

- Doğu Akdeniz'deki Münhasır Ekonomi Bölgelerimizin korunması için ne gibi tedbirler almayı öngörürsünüz?

ERMENİSTAN MESELESİ

- Batı dünyası merkezli olduğu çok açık olan sözde Ermeni iddiaları üzerinden yapılan saldırıya nasıl yaklaşıyorsunuz?

- Gündeminizde bir açılım olacak mı?

- Azerbaycan'ın işgal edilen toprağı olan Dağlık Karabağ'ın yeniden vatana kavuşturulması için politikanız nedir?

RUSYA

- Rusya ile politikanız ne olacak? İlişkilerin gelişimini destekliyor musunuz yoksa yeniden NATO konsepti çerçevesinde gerilim politikasına dönüş mü yapacaksınız?

- S-400 hava savunma sisteminin alımını destekliyor musunuz?

- Bu ülke ile birlikte güvenlik ve ekonomik güçbirliği anlamında ne tür politikalarınız var?

ULUSLARARASI POLİTİKA

- NATO’nun Türkiye’nin bağımsızlığına müdahale eden politikalarına karşı ne düşünüyorsunuz?

- Kısa vadede olmaz ama uzun vadede NATO üyeliği için gelecek öngörünüz nedir?

- Bu çerçevede ABD ile güvenlik eksenli politikalara bakış açınız nedir? Bölgede uyumlu çalışılması, itiraz edilmemesi gerektiğini mi düşünüyorsunuz yoksa özellikle PYD konusunda karşı karşıya gelmeyi göze alıyor musunuz?

- Asya dünyası ile ilişkilere bakış açınız nedir?

- Günümüzün İpek Yolu olarak adlandırılan Kuşak Yol Projesi ile ilgili düşünceleriniz nedir?

- Asya dünyasının gelişen ülkeleri Çin ve Hindistan ile işbirliğine, iletişime nasıl yaklaşıyorsunuz?

- Asya'nın kalbinde yer alan Türk dünyası ile ilişkilere nasıl yaklaşıyorsunuz? Geliştirmemizin ve uzun vadede ortak hareket etmemizin bekamız açısından sonsuz faydaları olacağına inanıyor musunuz?

EKONOMİ

- Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıların temelinin finans kaynaklı olduğu gündeme geliyor. Bu durum sahaya da olumsuz yansıyor, tabiri caizse çarşı-pazar bu sıkıntılardan çok etkileniyor. Bu sıkıntılara karşı çözüm önerileriniz nedir?

- Dünyada uluslararası ilişkiler anlamında örnek verdiğimiz Çin ve Hindistan’ın ekonomik kalkınma sürecinde üretim ekonomisi büyük yer tutuyor. Siz de benzer bir ekonomik kalkınma modeli uygulayacak mısınız?

- Türkiye, Cumhuriyetin kuruluş yıllarında yaşadığın savaşın olumsuz ekonomik sonuçlarını düzeltmek için ağırlıklı olarak vatanın her yerinde fabrikalar açmış, üretime dayalı bir ekonomi üzerinden ayağa kalkmıştı. Ancak 1980’lerden sonra yoğun bir şekilde başlayan liberalizasyon sürecinde özelleştirmelerle bu fabrikalar elden çıkmaya başladı. Sizin özelleştirme konusundaki politikanız nedir? Yaklaşık 30 yıllık özelleştirme sürecinin Türkiye’ye faydası olduğuna veya doğru yönetildiğine inanıyor musunuz?

EĞİTİM

- Eğitim aynen sağlık gibi her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının en doğal hakkıdır ve bu eğitimi her yaşta çocuğumuz eşit koşullarda almalıdır. Ancak son 60 yılda eğitim sistemimizde sürekli bir oynama yaşandığı ortada. Bu durumun olumsuz etkilerini, cefakar eğitimcilerimiz ellerinden geldiğince silmeye çalışıyor. Ancak bilimsel eğitim konusunda ciddi sorunlarımız var. Bu konuda nasıl bir politika izleyeceksiniz?

- Eğitimin özel hale getirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

- Gelir seviyesi düşük aile çocuklarının, gelir seviye yüksek ailelerin çocuklarıyla aynı bilimsel eğitimi almasını bir hak olarak görüyor musunuz? Görüyorsanız, bu konuda nasıl bir politika izleyeceksiniz?

Oturup ilk anda düşündüğüm sorular bunlar. Bunları geliştirip, sayfalarca kitap da çıkarabiliriz. Ancak temel olduğuna inandığım bu konularda adaylarımızın ve partilerimizin görüşlerini merak ediyorum. Adayların ve partilerin bu konuda söyleyeceklerinin sandığa gidecek vatandaşlarımızın seçimlerinde etkili olmasını dileyerek herkese saygılarımı sunuyorum.

Hiç yorum yok: