11 Mayıs 2017 Perşembe

O SİLAHLAR MEHMETÇİĞE DÖNECEK


Bende dahil terör konusunda kalem oynatanlar, haklı olarak günümüzdeki gelişmeleri okumaya, analiz etmeye, bilgilere ulaşmaya çalışıyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti bu çerçevede en önemli gündem maddesi haline geldi. Erdoğan’dan önce ABD’ye giden Türk heyeti de bu çerçevede temaslarda bulundu. Ancak arka arkaya yaşanan gelişmeler ABD’nin hiç de dostane davranmayacağının göstergesi oldu. ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün terör örgütü PYD’nin silahlı kanadı YPG’ye ağır silah verilmesi talimatını imzaladı. Karar çıktığında aralarında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın da bulunduğu Türk heyeti ABD’den yeni dönmüştü. Orgeneral Akar’ın yanı sıra MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan oluşan Türk heyetinin ziyaretlerinin hemen sonrası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temaslarının hemen öncesinde ABD tarafından alınan bu karar son derece anlamlı.

Terör örgütüne ağır silah sözü ilk defa ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel’in ayn el Arap (Kobani)’a yaptığı ziyarette gündeme gelmişti. Kontrolün tamamen terör örgütü YPG’de olduğu sözde Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yetkilileri ile Şubat ayında gerçekleşen görüşmeyle ilgili bilgi aktaran SDG Sözcüsü Talal Sello, “Gelecek dönemle ilgili ağır silah sözü verildi” demişti.  (ÖNEMLİ NOT: Votel’in 15 Temmuz sonrası TSK içine sızmış FETÖ’cülerle ilgili “müttefiklerimiz tutuklanıyor” ifadesi kullandığını unutmamak gerekir.)
Yine aynı günlerde New York Times’a konuşan DAEŞ karşıtı koalisyonun komutanı Korgeneral Stephen Townsend, “Onlar (SDG’liler, yani YPG’liler) hafif silahlı ve düzensiz bir formasyonda. İlave savaş gücüne ihtiyaçları var” diyerek ağır silah işaretleri vermişti.

Çeşitli kaynaklardan ulaştığımız bilgilere göre, terör örgütü YPG’ye “müttefikimiz” ABD tarafından gönderilmesi beklenen silahlar şunlar:

- Zırhlı araçlar

- Tanksavar füzeleri

- İş makinaları

- Ağır makinalı silahlar

- Havan topları

- Makinalı tüfekler

- Çok sayıda mühimmat

Son temaslarla perde arkası mutlaka gündeme gelecektir ama Türkiye yaklaşık 1 yıldır terör örgütü YPG’nin ABD tarafından silahlandırılmasını gündeme getiriyor. Özellikle iki ülkenin askeri yetkililerinin temaslarında bu konu, Türk Genelkurmayınca ABD’li muhataplarına iletiliyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve ABD’li mevkidaşı Orgeneral Joseph Dunford ile 1 Ağustos 2016, 6 Kasım 2016, 6 Aralık 2016, 5 Ocak 2017 ve son olarak 17 Şubat 2017 tarihlerinde görüşmeler yapmıştı. Kaynaklar, bu görüşmelerde bu konunun görüşülmüş olması ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyor. Ayrıca siyasi temaslarda da YPG’nin ABD tarafından silahlandırılması defalarca gündeme getirildi. Buna rağmen dönem dönem basına yansıyan görüntülerde yeni silahlarla birlikte Suriye’nin kuzeyindeki bölgeye ABD askerlerinin sevk edildiğini görüyoruz. Tepkilerimize rağmen son kararın alınmasının tek bir işareti olabilir: ABD, terör örgütü YPG’ye olan askeri ve siyasi desteğini hiçbir zaman kesmeyecek.

Trump’ın terör örgütü YPG’ye ağır silah gönderilmesini onayladığı saatlerde bu örgütün bağlı bulunduğu terör örgütü PYD’nin sözde Eşbaşkanı Salih Müslim’in de Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından Elysee Sarayı’nda ağırlanması, karşımızdaki gücün ABD’yle sınırlı olmadığını gösteriyor.

Bu silahlar da sadece Suriye’de değil, dönüp dolaşacak Türkiye’de de teröristler tarafından kullanılacak. 24 Temmuz 2015’te başlayan ve hendek/barikat mücadele dönemi olarak bilinen şehir merkezlerindeki teröristlerle mücadele döneminde terör örgütü militanlarının Suriye’den getirdikleri silahları kullandığını gördük. Yarın öbür gün bu silahlar yine aynı amaçla askerlerimize, polislerimize, korucularımıza, vatandaşlarımıza yönelteceğini tahmin etmek zor değil.

Peki bu saldırıya karşı ne yapılması sorusu, eminim herkesin kafasını kurcalıyor. Ben tek bir yanıt bulabiliyorum: Tam bağımsız, milli ve bütün oyunları bozacak bir güçlü devlet olmak. Siz başka bir sonuç bulabiliyorsanız, bilgilerinizi paylaşın…


(Yeni Birlik Gazetesi)

Hiç yorum yok: