22 Mayıs 2017 Pazartesi

KUŞAK YOL PROJESİ VE PKK/PYD

Herkes Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesine kilitlendiği için, öncesinde yapılan Kuşak Yol Projesi Zirvesi gerektiği önemi göremedi. Oysa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Cemil Erten proje için “Almanya’nın Doğu Avrupa’yı kendi periferisi yaparak, Türkiye’yi de istikrarsızlaştırarak gerçekleştirmek istediği stratejiyi bitirecek alternatif ama çok gerçekçi bir yeni dünya düzeni başlangıcı” tanımını yapmıştı. (Milliyet, 16 Mayıs)
Bu kadar önemli bir proje ile ilgili özet bazı bilgileri aktarmakta fayda var.

Günümüzün İpek Yolu olarak adlandırılan proje ilk kez Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından 7 Eylül 2013'te Kazakistan Nazarbayev Üniversitesi'nde yaptığı bir konuşmada gündeme gelmişti. Xi Jinping burada yaptığı konuşmada eski İpek Yolu’nun önemini hatırlatmış, günümüzde de Asya ve Avrupa ülkeleri ile gelişen ilişkilere atıf yapıp, “Avrasya bölgesindeki bütün ülkeler arasındaki ekonomik bağlantıları daha da yoğunlaştırmak, karşılıklı işbirliğini daha da derinleştirmek ve gelişme için daha geniş bir ufuk açmak için yaratıcı bir ruhla işbirliği modelini geliştirerek 'İpek Yolu Ekonomik Kuşağını' ortaklaşa oluşturabiliriz” önerisini yapmıştı. (Çin Dışişleri Bakanlığı internet sitesi)

Açıklanan ülke bir Türk coğrafyasıydı ve Türk devletleri bu projede kilit rol oynayacaktı. Sonrasında bunun için adımlar atıldı. Türkiye dahil 65 ülkenin yer aldığı proje için çok ciddi bir kaynak oluşturulmuş durumda. Ülkemizde de Marmaray da olmak üzere Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 18 Mart Çanakkale Köprüsü Avrasya Tüneli bu projenin önemli halkalarından biri oldu. Ciddi bir istihdam alanı oluşturacak proje, Türkiye’ye de ekonomik anlamda önemli katkılar sağlayacak. Aynı zamanda enerji koridoru da olan bu coğrafyada son 20 yılda artan güvenlik sorununa yönelik ülkelerin ciddi işbirliği de öngörülüyor.

Peki PKK/PYD bu projenin neresinde? Hendekler ve barikatlarla mücadele dönemi olarak bilinen meskun mahalde teröristle mücadeleyi hatırlayalım. PKK, Sur ve belli bazı yerlerde tutunmaya çalışıyordu ama esas olarak 3 tane kritik yere odaklandı: (Batıdan Doğuya doğru) Nusaybin, Cizre ve Silopi… Örgüt diğer ilçe merkezlerinde teslim olmasına rağmen bu üç merkezde başarılı olmak için büyük bir direnç gösterdi. Bu üç bölgedeki kuvvetini tutmayı, başarabilirse kontrolü ele geçirmeyi amaçladı. Cizre’deki bodrum propagandası örneği olmak üzere yoğun psikolojik savaş yürüterek dünyanın desteğini almayı, belki de bölgeye uluslararası güç getirmenin zeminini oluşturmaya çalıştı.
Özet olarak aktarmaya başlamadan önce haritaları yan yana getirelim.


Kuşak Yol Projesi HaritasıNusaybin-Cizre-Silopi Hattı
(Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz)

Görüldüğü gibi Nusaybin-Cizre-Silopi hattı yeni İpek Yolu olarak adlandırılan Kuşak Yol Projesi’nin geçiş güzergâhında yer alıyor. Bunu görünce de insanın aklına şu bağlantılı sorular geliyor:

PKK’ya birileri bölgede hangi rolü vermişti?

- Kuşak Yolu Projesi kapsamında en kritik güzergahlardan biri, önce PKK, sonra bölgeye sevk edilecek uluslararası güç ile tutulmaya veya engellenmeye mi çalışılacaktı?

(Yeni Birlik Gazetesi)

Hiç yorum yok: