26 Nisan 2017 Çarşamba

ŞAHİN CİLO’YLA TANIŞTINIZ MI?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK terör örgütünün Sincar ve Karaçok’a yönelik operasyon sonrası ilginç bir kare basına yansıdı. Bir ABD askeri yetkilisi, yanına PKK/PYD’lileri alıp operasyon bölgesinde “inceleme” yapıyordu. Bu “inceleme” sırasında ABD’li yetkilinin yanında duran kişinin kim olduğu ortaya çıktı. Bu kişi terör örgütü PKK’nın kritik isimlerinden biri olan Şahin Cilo kod adlı Ferhat Abdi Halil.

2010’lu yıllara kadar terör örgütünün silahlı kanadı HPG’nin sözde özel kuvvetleri olan “Özel Güç Karargâhı”nın genel sorumlusu olan Cilo, özellikle mayınlı saldırılar konusunda ciddi uzmanlaşmış bir terörist elebaşı. Hakkari ve Şırnak’taki askerimize ve polisimize yönelik çok sayıda mayınlı saldırının hazırlığı ve uygulaması Cilo kontrolünde gerçekleştirildi. İlginç bir bilgi, Cilo’nun mayın konusundaki eğitimini Avrupalılardan aldığı belirtiliyor.

Suriye kökenli olan Cilo, 2010 yılının sonuna doğru kritik adamları ile birlikte Kandil tarafından görevlendirilerek yaklaşık 20 adamıyla Suriye’nin kuzeyine geçti.  Bu tarih ilginçtir, çünkü henüz bu tarihte Suriye’de bir karışıklık başlamamıştı. Karışıklıkların başlama tarihi 2011 yılının Mart ayı. Cilo ve adamları bu tarihten itibaren Suriye’nin kuzeyindeki KCK uzantısı PYD’nin silahlı militanlarına eğitim verdi. Bu eğitimlerden sonra PYD, Suriye iç savaşının başlamasıyla birlikte harekete geçti ve bu ülkenin kuzeyinde belli bölgeleri işgal etmeye girişti.

KCK terör örgütünün en kritik isimlerinden olan Şahin Cilo’nun, Türkiye’ye yönelik saldırılarının ve sözünü ettiğimiz faaliyetlerinin bilinmemesi mümkün değil. Demek ki bu fotoğrafla Türkiye’ye yine “safımız belli” mesajı açık seçik verilmiş oluyor.  

Hiç yorum yok: