29 Ekim 2011 Cumartesi

ULUS'AL YAS

Kardeşim Sertan Kuzu sosyal medya denilen internetteki hesabında güzel bir yazı yazmış. Bize “ulusal yas”ı ne zaman ilan ettiğimizi hatırlatmış. Bakalım ne zaman “ulusal yas” ilan etmişiz:


- İran İslam Devrimi‘nin Ruhani Lideri Ayetullah Humeyni ölünce, Türk Hükümeti 3 Haziran 1989’da ulusal yas ilan etti ve bayrakları yarıya indirtti.

- Bizim hükümetler İslam’ın önde gelen liderlerinin ölümünde gösterdikleri duyarlılığı Hıristiyan dünyası için de gösteriyor: Papa II. Jean Paul de, 2 Nisan 2005 günü son yolculuğuna Türkiye’de yarıya indirilen bayraklarla uğurlandı.

- Amerika’daki İkiz Kuleler’e yapılan saldırılarda ilan ettiğimiz ulusal yası da unutmayalım. 13 Eylül günü tüm Türkiye’de bayraklar yine yarıya inmişti!

- Bu yıl Japonya’da meydana gelen deprem ve tsunamide hayatını kaybeden Japonlar için 21 Mart’ta bayrakları yarıya indirdi ve ulusal yas ilan etti!

Hatırlanan “ulusal yaslarımız” bunlar.

Sadece mevcut hükümet yok bu yasları ilan edenler arasında. Hemen bodoslamadan saldırmayalım.

Hatırlayalım:

- Humeyni için yas ilan eden ANAP hükümetiydi.

- İkiz Kuleler için DSP-MHP-ANAP

- Papa ve Japonya depremi için AKP

Peki nelerde biz ulusal yas ilan etmemişiz:

- Gölcük depremi (DSP-MHP-ANAP Hükümeti)

- Terör saldırıları (Tüm hükümetler)

- Van depremi (AKP Hükümeti)

Sözü Sertan’ın ifadesiyle bitireyim:

“Tamam; kendi ulusal felaketlerimizde yas ilan etmeyip, başkalarının yasını bize tutturuyorlar ama... Özellikle son birkaç yıldır ‘ilan edilmeyen yas’ı gerekçe göstererek, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını iptal etmeyi asla ihmal etmiyorlar!”

1 yorum:

ş.a. dedi ki...

Egemenlik 23-38 dönemi dışında ne zaman bizim oldu ki... elbette egemen güçlerin yaslarını tutar, onların onaylamadığı milli günlerimizi kutlamaktan vazgeçeriz!
Ata'mıza el-dil uzatmaya yeltenecek cüreti göstermeye başladılar... sesini yükselten, itiraz eden, edecek kapasitede olan "ergenekon" ismi verilen ayak-oyununda.. gerçi "ergenekon" adını verdikleri bizans oyununun maksadı farklı. yakında göreceğiz.. yeni düzenleme uyarınca tutuklu aydınlarımızı bırakırken, terörist de salacaklar. e en son genelkurmay başkanı alındı; onu da; imralıdakini salıvermek için mi aldılar ne...