9 Eylül 2011 Cuma

"MEZHEP" İMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı da yapmış olan Hüseyin Çelik öyle bir laf etti ki, bazı gazetecilerin yazdığı gibi “sadece CHP’liler” değil, tüm Türkiye’den tepki çekecek cinsten…

AKP Genel Başkan Yardımcısı Çelik, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AKP’nin Suriye’ye yönelik politikalarını eleştirisini şu sözlerle değerlendirdi:


“Acaba Sayın Kılıçdaroğlu mezhep yakınlığı dayanışmasıyla mı Suriye’ye bu manada sahip çıkıyor? Bu da aklımıza gelir.”

Çelik’in sözlerinin ne anlama geldiği açık. Suriye’deki BAAS yönetimi Alevi. Kemal Kılıçdaroğlu da Tunceli’li ve Alevi. Çelik bu sözlerle Kılıçdaroğlu’nu “Alevi olduğu için Suriye’yi savunuyor” demeye getirdi.

Suriye ile ilgili söylenen ve altından kalkması bu çok zor sözün içinde bir de şifre gizli.

Konuyu açalım…

Hüseyin Çelik bu sözü Suriye ile ilgili söyledi. Ancak konunun Türkiye’yi ilgilendiren bir yönü de mevcut.

İran, Irak’ta ABD’nin şii-sünni ayrıştırması oyununu, akılcı politikalarla bozdu. Bugün Irak’ta Şii-Sünni savaşı bir dönem yoğun olarak yaşanmış olsa da, yok denecek kadar azaldı. ABD işgaline karşı İran’ın etkisiyle Şii-Sünni çatışmasının yaşanmaması, ABD’nin planlarını sekteye uğrattı. İran’ın Suriye ile de ilişkileri kuvvetli.

Irak’ı bu açıdan kaybeden ABD, şimdi Suriye’de bir mezhep çatışması körüklüyor. Bu çerçevede de bu ülkedeki Alevi ve Sünnilerin birbirine karşı kışkırtılması için provokasyonlar yapıldı. Ancak Suriye’yi ziyaret eden gazetecilerin anlattıklarına göre, provokatörler dışında Alevi ve Sünni kesim, bu ülkede olaylar karşısında Suriye yönetiminin yanında durdu. Yani ABD istediğini henüz alamadı. Suriye’de mezhep çatışması provaları devam edeceğe benziyor.

Gelelim planın sonraki aşamasına.

Suriye yönetiminin düşmesi durumunda ABD planın sonraki aşamasını hayata geçirecek. Bu plan da bölgenin en güçlü Sünni devleti Türkiye’yi, yine bölgenin en güçlü Şii devleti İran’ın karşısına dikecek.

Bu aşamayı gerçekleştirmek için de, Türkiye’de Cumhuriyete bağlılığı ve inancı ile bilinen Alevi yurttaşlarımızın sindirilmesinin yapıtaşlarının döşenmesi gerekiyor.

İşte Çelik’in sözlerini bir de bu açıdan değerlendirebiliriz. Ayrıca Çelik sözlerinin sonunda ne diyordu iyi hatırlamak lazım:

“Füze savunma sistemi bir NATO projesidir.”

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Derin devleti anlamak icin derin mi düsünmek gerekli acaba ? Elinize sağlık.