15 Eylül 2013 Pazar

PKK GÜNEYDOĞU'YA FÜZE YIĞINAĞI YAPTI

PKK'nın, Şırnak-Hakkari hattına yığınak yaptığı ortaya çıktı. PKK'nın, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin muhtemel hava operasyonlarına karşı stinger temin edip, bölgeye yığdığı da ortaya çıktı
(14 EYLÜL 2013 TARİHİNDE AYDINLIK GAZETESİ'NDE ÇIKAN HABERİMİN GENİŞLETİLMİŞ HALİ) 

Açılım sürecinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yığınak yapma imkanı bulan PKK'nın, Stinger füzelerini ele geçirdiği ve bunu TSK'ya karşı kullanacağı ortaya çıktı. Olay istihbarat raporlarına da yansırken, PKK'nın Şırnak-Hakkari hattına büyük yığınak yaptığı da öğrenildi.

Aydınlık'ın ulaştığı bilgilere göre füzeler, PKK'nın eline, Suriyeli silahlı gruplardan geçti. PKK, bu füzeleri Şırnak-Hakkari hattına yığdı. Örgütün bu hat üzerinde, kurtarılmış bölgeler oluşturma amacı taşıdığı belirtilirken, örgütün Stinger füzelerini Türk Silahlı Kuvvetleri'nin alçak irtifadaki uçak ve helikopterlerle yaptığı operasyonlara karşı kullanmayı planladığı kaydedildi.

Olay istihbarat raporlarına da yansıdı. Devletin bir güvenlik teşkilatının istihbarat birimlerinin hazırladığı son raporda, açılım sürecinin sona ermesi halinde PKK tarafından alınan bazı kararlar bildirilerek, örgütün "Bölgedeki güvenlik güçlerine yardım amacıyla havayolu ile gelecek unsurların engellenmesini planlanıyor" uyarısı yapıldı.

PKK'nın ilk hedefi Hakkari-Şırnak hattı

Örgütün, füze yığınağı yaptığı Hakkari-Şırnak bölgesi için "kurtarılmış bölgeler oluşturma planı" da öğrenildi. Geri çekilmeyi durduğunu açıklayan örgütün zaten bir süredin militanlarını Hakkari-Şırnak bölgesine sevketti. PKK'nın, kurtarılmış bölge hedefindeki bazı merkezler şunlar: Yüksekova, Beytüşşebap, Silopi ve Cizre.
Rapora göre, güvenlik güçlerine hava desteğini kesmeyi planlayan örgüt, kara güçlerine de yolları araçlarla kapatarak engel olmaya çalışacak.
Örgütün Diyarbakır'de özellikle Lice kırsalında hazırlıklarını yoğunlaştırdığı öğrenildi.

------------------------------------------------------------------------------------------------

PKK'nın elindeki modelin özellikleri

PKK'nın elindeki Stinger füzelerinin omuzdan atılan model olduğu bildirilirken, bu füzeler alçak irtifada uçan uçak ve helikopterlere karşı kullanılmakta. Hedeften yayılan kızılötesi ve mor ötesi ışınlarla yönelen, pasif güdümlü ateşle-unut tipi hava savunma füze sistemi olarak tanımlanan füzelerin yüksek isabet ve tahrip özelliği nedenleriyle kara birliklerinin hava savunmasında önemli bir yere sahip olduğu biliniyor.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Stinger'ler Genelkurmay raporlarına da girmişti

PKK'nın elindeki Stinger füzeleri, Genelkurmay Başkanlığı raporlarına da yansımıştı. Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk'ün 8 Ekim 2012 tarihli yazısında, Genelkurmay Başkanlığı'nın hazırladığı bir rapora atıf yapılarak PKK/KCK'nın elinde 80-90 adet SA-7 ile 5 adet Stinger füzesi bulunduğu bilgisi yer almıştı.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Füzeler ÖSO'ya verilmişti

Füzelerin PKK'nın eline Suriye'deki ÖSO adlı örgütten geçtiği kaydediliyor. ÖSO'ya Stinger füzeleri verildiğini, dünya basınında da yer almıştı. ABD merkezli NBC News, 31 Temmuz 2012 tarihinde Türkiye'nin ÖSO'ya yaklaşık 2 düzine omuzdan atılan hava savunma sistemi temin ettiğini haberleştirdi. Aynı gün, Rusya'nın en büyük haber ajanslarından Ria Novosti ve Reuters Haber Ajansı da 1 Ağustos 2012 tarihinde NBC News'e dayanarak, füzelerin ÖSO'ya verildiğini haberleştirdi.
New York Times gazetesi de 15 Ağustos 2012’de sitesine Suriye muhalefetine 500 Stinger ve 1000 adet anti tank R.P.G. 7 füzelerinin verildiğini duyurdu. Ancak gazete kısa bir süre sonra bu haberi internet sitesinden kaldırdı.

 --------------------------------------------------------------------------------------------------

'Füzeler Türkiye'yi vurabilir' uyarısı

ÖSO'ya verilen füzelerin uyarısı daha önce de yapılmıştı. 21'inci Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, 17 Ağustos 2012 tarihinde, Yeniçağ Gazetesi'ndeki köşesinde ÖSO'ya verilen füzelerin PKKnın eline geçebileceği uyarısında bulunmuştu. Özdağ "PKK’nın Stinger füzesine sahip olması Türk Ordusu’nun terör ile mücadelesine çok ağır bir darbe vuracaktır. TSK’nın terörle mücadelesinde özelikle Kara Havacılık Komutanlığı’na bağlı savaş helikopterleri ve taşıma helikopterlerinden oluşan filo büyük bir yarar sağlamaktadır" diye yazmıştı.

MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin de 18 Ağustos 2012 tarihinde yaptığı açıklamada Suriye'deki silahlı grupların elinde Stinger füzeler bulunduğunu belirterek, "Füzelerin PKK'nın eline geçmesi durumunda Türkiye, Güneydoğu'da ne helikopter, ne uçak kaldırabilir" demişti.CEYHUN BOZKURT

oceyhunb@gmail.com

bozkurtceyhun@yandex.com

https://twitter.com/cyhnbzkrt


https://www.facebook.com/cyhnbzkrt

Hiç yorum yok: